امروز: دوشنبه 19 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

تحقیق درباره چگونگی شتاب دار كردن ذرات

تحقیق درباره چگونگی شتاب دار كردن ذرات دسته: فیزیک
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 30 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 25

دانلود مقاله درباره چگونگی شتاب دار کردن ذرات

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

*مقاله درباره چگونگی شتاب دار كردن ذرات*

در این تحقیق ابتدا به بیان جزئیات ومقدماتی در مورد چگونگی شتاب دار كردن ذرات پرداخته میشود و سپس به بررسی كلی شتاب دهنده ها و بیان انواع آنها وضرورت وجود آنها پرداخت خواهد شد.

نوارهای انرژی وحاملها:

الكترون نمی تواند یك طیف پیوسته از انرژی را به خود  اختصاص دهد و دارای سطوح گسسته ای از انرژی است كه به این سطوح اربیتال گفته می شود.

مقدار انرژی جنبشی كه یك اربیتال دارد بستگی به انرژی الكترون آن دارد.

پیوندهای كووالانسی:

در یك شبكه كریستالی هر دو جفت الكترون تشكیل یك پیوند كوالانسی می دهند. پیوندهای كوولانسی می توانند بین اتمهای یك عنصر یا اتمهای عناصر متفاوت شكل بگیرند. وقتی پیوندهای كووالانسی به هم متصل میشوند یك شبكه كریستالی ایجاد می شود.

الكترون با شركت در پیوند به سطوح انرژی پایین تری می رود و بنابراین برای رهایی از پیوند كووالانسی باید مقداری انرژی مصرف كنیم.

دردمای صفر كلوین در شبكه كریستالی تمام الكترونها در پیوندهای كووالانسی محبوس می شوند ولی در دمای محیط بعضی از پیوندها این شانس را دارند كه از محیط اطراف به اندازه كافی انرژی دریافت كنند و از پیوند رها شوند.

نوارهای انرژی در نیمه هادی:

می توان ثابت كرد كه الكترونها انرژیهای گسسته و محدودی دارند وشكافهایی از انرژی وجود دارد كه در آنها هیچ حالت مجازی برای الكترون وجود ندارد.

اتمهای منفرد و جامدات:

در اینجا رفتار ویك اتم در حالتی را كه در همسایگی هیچ اتم دیگری قرار ندارد و بصورت كاملا منفرد یعنی در خلا كامل است بررسی می كنیم.(شكل 1)

ابتدا الكترون سطوح كم انرژی تر را پر می كند.

با كم شدن فاصله اتمی بدلیل نیروهای جاذبه دافعه اتمی تغییرات مهمی ازشكل تراز الكترونها رخ می دهد كه این تغییرات خود سبب تعیین خواص الكتریكی جامدات است. میتوان گفت در فاصله اتمی معینی نیروهای جاذبه ودافعه به تعادل میرسد.

با تجمع اتمها اصل انحصار پائولی اهمیت پیدا می كند. طبق این اصل هیچ دو الكترونی نمی تواند در حالت كوانتومی انرژی یكسانی داشته باشد. بنابراین انتظار می رود كه با نزدیك شدن اتمهای منفرد ترازهای انرژی تغییر كند.

با كاهش فاصله اتمی ترازهای مجزای انرژی به نوارهای انرژی تبدیل می شود كه این نوارها خود از ترازهای بسیارنزدیك به هم تشكیل شده اند.

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : چگونگی شتاب دار كردن ذرات , شتابدار ردن , ذرات , اجزای شتاب دهنده , انواع شتاب دهنده ها , شتاب دهنده خطی , سیكلتوترون ها , سنیكروترون ها , واکنش های هسته ای , دانلود , دانلود مقاله , دانلود تحقیق , دانلود پایان نامه

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر